Geotúra-vezető képzés
Legyen Ön is a Bakony–Balaton Geopark geotúra-vezetője!
A nemzetközileg elismert UNESCO Globális Geoparkunk elsődleges célja a gazdag földtudományi örökségünk megőrzése és bemutatása, mégpedig a helyben élő emberek és közösségek bevonásával, különböző ismeretterjesztő és geoturisztikai programok beindításával. E cél elérése érdekében szervezzük meg – hazánkban máig egyedülálló kezdemenyézésként – a nyílt geotúra-vezető képzéseket.
Büszkék vagyunk arra, hogy ezidáig már tizenegy tanfolyamot tartottuk meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy eddig tizenegy geoturisztikai térség – Magas-Bakony, a Balaton-felvidék keleti és nyugati része, a Káli- és a Tapolcai-medence, a Bakonyalja, a Keszthelyi-hegység, a Keleti-Bakony valamint, a Déli-Bakony keleti és nyugati térségének, illetve a Művészetek Völgyének – gazdag földtani örökségét ismerhették meg a résztvevők. Ugyancsak pozitív visszajelzést jelent számunkra az a tény, hogy általában igen magas a „visszajárók” aránya: vannak olyan geotúra-vezetőink is, akik az összes eddigi tanfolyamot elvégezték! Következő tanfolyamunkat is elhivatott Geopark Partnerünkkel, a Bakonyalja Barátai Egyesülettel együttműködve indítjuk el.
A Bakony–Balaton Geopark geotúra-vezetői szinte mindannyian felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, de egyáltalán nem biztos, hogy földtudományi szakemberek (ez természetesen nem is elvárás a jelentkezéskor!). Van közöttük többek között nyelvész, pedagógus, református lelkész, kertész- és vegyészmérnök, jogász és matematikus is. Valami azonban közös bennük: a kövek iránti rajongás és kíváncsiság, a földtudományi folyamatok megértése iránti vágy – és persze egyfajta közlésvágy is, amely arra sarkallja őket, hogy mások számára is bepillantást engedjenek ebbe a kincsesládába... Vannak közöttük, akik „pusztán” saját örömükre, kedvtelésből végzik el a képzést, de olyanok is végeztek már, akik pl. geotúrák vezetése révén egy teljesen újszerű – a jelek szerint nem túlzás: hiánypótló – szolgáltatással lépnek ki a turisztikai piacra (bemutatkozó anyagaikat megtalálja a Geotúra-vezetés menüpont alatt). Ha nem akar lemaradni a következő tanfolyam indításának híréről (vagy egyáltalán: érdeklődik a geotúrák iránt), javasoljuk, hogy iratkozzon fel Rajongeo levelezőlistánkra!
Következő geotúra-vezetői tanfolyamunkat Sümeg térségében tartjuk meg 2019. szeptember 6. és október 6. között
Ma emberlakta táj, egykor ősi tengerek mosták e hegyek partjait…
A képzési helyszín a magyar geológusok „mekkája” – közel 150 éve zarándokolnak ide tanulmányozni a hihetetlenül gazdag földtani képződményeket. Évtizedeken keresztül itt zajlottak az egyetemi diákság nyári, egy hónapos terepgyakorlatai is. A történet azonban jóval korábban kezdődött…
5000 éve már a köveket jól ismerő ősi tűzkőbányászok vájták agancsszerszámaikkal a sümegi Mogyorós-domb értékes nyersanyagát. Később kelta harcosok keresték a vasat, majd római légiók törték a követ a térséget átszelő utakhoz. Évszázadokon át számos mészkőfejtő termelte a középkori vár és a házak építőanyagát. Csabrendek „Kőkatlanában” fogalmat alkothatunk ennek méreteiről.
A kőbányászatnak köszönhetjük a híressé vált ősmaradványokat is. A „sümegi ősteknős” kréta kortársai pogácsa formájú korallok, tülök alakú kagylók voltak. Félméteres tornyos csigák, kéttenyérnyi osztrigák, kalapnyi tengeri sünök éltek az eocén tengerben, és akkor még nem is szóltunk a sümegi Vár-hegyet alkotó sok milliárdnyi tengeri liliomról.
A Rendeki-hegy lábát három tenger (bádeni, szarmata, pannon) mosta a harmadidőszakban, de előtte még hatalmas kőgörgetegeket sodró, vad folyó kanyargott ezen a vidéken. A Pannon-tóból szigetként kimagasló Vár-hegy körül gyöngykavicsot őrölt a hullámverés. Pár millió éve tűzhányók fénye világította be a délnyugati égboltot, majd a jégkor fagyos szelei csiszolták fényesre és élesre a tundra kvarckavicsait. Nem is oly rég langyos karsztforrások ontották vizüket a Marcalt tápláló Meleg-vízbe.
Jóval-jóval korábban a Tethys sós vizében képződött a Fődolomit és a híres Dachsteini Mészkő. Nyirád környékén pedig trópusi mállásból származó vörös bauxit borította be az ősi karsztos felszínt 60 millió éve.
A képzés résztvevői e tömérdek geológiai kincsről még sok mindent megtudhatnak, és a terepbejárásokon meglátogatják a Fehér-kövek erdőrezervátumát, az Uzsai csarabost, a Sintérlapi kőfejtőt is.
A tanfolyam szervezői – az eddigi tizenegy kurzus sikerességét látva nem minden alap nélkül – hisznek abban, hogy ezt az ismeretanyagot át lehet úgy adni, hogy az bárki számára érdekes és érthető legyen.
A csabrendeki helyszínű elméleti oktatás mellett rengeteg terepbejárás is színesíti a programot, és átadjuk az igényes geotúra-vezetés fortélyait is. A 2019. szeptember 6-tól kezdődően három hétvégét érintő, összesen 60 órás képzés során természetesen nem csupán az élettelen természeti értékekről, a földtani folyamatokról esik szó: amint azt már fent is írtuk, az avatott földtudományi és természetvédelmi szakemberek előadásain túl a növény- és állatvilág legfontosabb értékeivel, és nem utolsósorban a gazdag kultúrtörténeti – ezen belül kiemelten régészeti és néprajzi – örökséggel is megismerkednek a hallgatók. Az előadók között lesz mentőtiszt is, hiszen a résztvevőknek meg kell ismerkedniük a terepi balesetek megelőzésének legfontosabb szabályaival is.
A legfontosabb információk
Időpontok (a tanfolyam három blokkja):
2019. szeptember 6–8. (péntek reggeltől vasárnap késő délutánig)
2019. szeptember 13–15. (péntek reggeltől vasárnap késő délutánig)
2019. október 5–6. (szombat reggeltől vasárnap késő délutánig)
Előadások helyszíne: a csabrendeki Művelődési Ház nagyterme (8474 Csabrendek, Árpád u. 4., a polgármesteri hivatal épülettömbjében; a parkoló helye Google Térképen itt megtekinthető)
Részvételi díj: a Bakonyalja Barátai Egyesület által elnyert Zöld Forrás pályázatnak köszönhetően bruttó 45.000,– Ft/fő
A részvételi díj nem tartalmazza az étkezések és a szállás költségét. Kedvező árfekvésű, egyszerű szállás foglalására az előadások helyszínéül is szolgáló épülettömbben van lehetőség (a szállásfoglalást mindenki egyénileg intézi: részletek a képzés lejjebb letölthető jelentkezési lapján). Igény szerint nyilván további szállásokon is van lehetőség (ugyancsak egyénileg intézendő) foglalásra.
Meghosszabbított jelentkezési határidő: 2019. szeptember 5. (csütörtök) 12:00 óra
Az érvényes jelentkezések beérkezési sorrendje alapján dől el, hogy a jelentkezők közül kit tudunk fogadni a képzésen. Az elmúlt években tanfolyamainkon túljelentkezés volt: kifejezetten érdemes tehát minél előbb, nem csupán a jelentkezési időszak végén a jelentkezési lapot elküldeni és az előleget (25.000,– Ft/fő) átutalni, mert csak az előleg átutalásáról szóló bizonylattal/netbank kivonattal együtt érvényes a jelentkezés. A csatolt bizonylat/netbanki kivonat nélkül megküldött jelentkezéseket sajnos nem áll módunkban elfogadni! Túljelentkezés esetén természetesen a teljes átutalt összeget visszautaljuk annak a jelentkezőnek, akit már nem tudunk fogadni a képzésen (arra a bankszámlára, ahonnan utalta az előleget).
A tanfolyamot azoknak is érdemes elvégezni, akik „csupán” önmaguk vagy környezetük örömére szeretnék terepi tudásanyagukat bővíteni, de a szervezők kiemelt célja egy olyan geoturisztikai közösség létrehozása is, amelynek tagjai „tradicionális” turisztikai kínálatukat szeretnék bővíteni ezzel az izgalmas, újszerű és hiánypótló tematikával (elég, ha arra gondolunk, milyen minőségbeli többletet kaphatnak akár pl. a falusi szálláshelyek vendégei is). A tanfolyamot sikeresen elvégzők részére geotúra-vezetői oklevelet állítunk ki.
A tanfolyamhoz kapcsolódó, a részvételhez szükséges dokumentumokat az alábbi linkekről töltheti le:
Képzési és terepi terv (pdf) Frissítve: 2019. július 11.
A képzés kiírása (pdf, egyben A4 méretű plakát)
Információk a meghirdetett geotúra-vezetői képzéssel kapcsolatban:
Ancsin Gergely földtudományi és geoturisztikai munkatárs, pályázatkezelő asszisztens
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
Bakony–Balaton Geopark Csoport
Telefon: +36 70 265 8396, e-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Czibula György elnök
Bakonyalja Barátai Egyesület
Telefon: +36 30 919 5868 e-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
GYAKRAN FELTETT KÉRDÉSEK
Beküldtem a hiánytalanul kitöltött jelentkezési lapot. Ez azt jelenti, hogy már biztosan részt is vehetek a képzésen? Sajnos nem érek rá a képzés összes napján. Részt vehetek úgy a tanfolyamon, hogy az előadásoknak és a terepbejárásoknak csupán egy részén vagyok jelen? |
A képzés az Agrárminisztérium Zöld Forrás Programja támogatásával valósul meg. |
Azok számára, akik az itt elsajátított ismeretanyagot turisztikai szolgáltatásként is szeretnék hasznosítani, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal köthető külön együttműködési megállapodás aláírása esetén a „Bakony–Balaton Geopark™ geotúra-vezető, Művészetek Völgye” és a „Bakony–Balaton Geopark™ Partner” megnevezés és embléma használata is lehetséges, amelyet akár turisztikai tevékenységük során is hasznosíthatnak (utóbbiak használata éves díj megfizetése mellett lehetséges). Az együttműködési megállapodás mintája innen letölthető, de az alábbi felsorolás röviden összefoglalja, hogy (a teljesség igénye nélkül) milyen előnyökkel jár, ha valaki Bakony–Balaton Geopark Partnerként folytatja geoturisztikai tevékenységét:
- fényképes geotúra-vezetői igazolvány kiállítása,
- a geotúra-vezető fényképes bemutatkozó anyagának publikálása a geopark weboldalán,
- a Bakony–Balaton Geopark Partner megnevezés és logó használatának joga,
- a geotúra-vezető által indított konkrét geotúrák (akár fényképes) hirdetése: a geopark weboldalának eseménynaptárában, Facebook oldalán, levelezőlistákon, egyes látogatóközpontokban, fesztiválokon, közösségi eseményeken, ökovásárokon, BfNPI hírlevélben stb.,
- a BfNPI ökoturisztikai kapacitáshiánya esetén a geotúra-vezető kiközvetítése egyének és csoportok részére,
- igény esetén geoturisztikai promóciós, kommunikációs tanácsadás nyújtása a geotúra-vezető részére,
- a megállapodást aláírók részére biztosított szolgáltatások köre a jövőben bővülhet, pl. immár nem valószerűtlen a European Geoparks Network™ (EGN) logója használatának biztosítása Geopark Partnereink részére (külön megállapodás alapján, jelenleg egyeztetés alatt a nemzetközi szervezetben)
Általános információk a geotúra-vezetői képzésekkel, együttműködési lehetőségekkel kapcsolatban:
Korbély Barnabás
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság,
a Bakony–Balaton Geopark Csoport vezetője
Telefon: +36 30 640 9053
E-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.